Pavel Novák (ex-Zonky): Chtěl jsem budovat fér byznys, který změní svět

Pavel Novák změnil Zonky z party nadšenců ve spořádanou firmu. V pozici CEO střídal Lucii Tvarůžkovou, která Zonky dle jeho slov vykopala ze země. Původně charitativní misi produktu změnil a ze Zonky se stala fintechová firma, která chtěla změnit svět.

“Lidé byli zděšení, někteří opravdu brečeli, měl jsem z toho strach,” popisuje překvapivě otevřeně svůj nástup do Zonky Pavel Novák. A druhým dechem dodává, že po první šokové fázi přichází záhy fáze druhá, ve které se firma sjednotí, a shodne se na misi i na cestě, po které půjde.

Podle něj je hlavně důležité být k lidem otevřený. To se ukázalo v momentě, kdy nesouhlasil s nastavením původního byznys modelu, se kterým Zonky přebíral. Jak sám říká, díky drsné otevřenosti prošla firma změnou rychle a záhy chytla silné růstové momentum.

Z původně líbivé mise půjčit těm, kterým banka nepůjčí, se stal úspěšný fintech. Pod jeho vedením se Zonky proměnila na společnost, která těm, kterým banka půjčí, půjčí ještě rychleji, levněji a kompletně online. Během dvou let se obrat zvýšil na desetinásobek a počet zaměstnanců vyrostl ze 60 na 300.

Poslechněte si celý otevřený rozhovor s Pavlem Novákem o tom, proč lidé odcházeli z firmy. Proč se produkt choval přesně opačně, než podle jeho názoru měl? A co to stálo, přehodit výhybku? Pavel Novák na rovinu přiznává, jaké dělá chyby, co ho naučil jeho HR ředitel, jak se dívá na agile nebo scrum a komu se změna strategie Zonky nezamlouvala.


Mohlo by vás dále zajímat...

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru


Jednou za 14 dní s Vámi budeme sdílet naše zkušenosti nejenom z oblasti Firemní kultury.